تبلیغات
حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد خوی - هفت حلقه از مایه داران زنجیره ای ایرانی
هفت حلقه از مایه داران زنجیره ای ایرانی
چهارشنبه 30 بهمن 1392 ساعت 01:51 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست بسیج دانشجویی دانشگاه آزادخوی | ( نظرات )

همین چند وقت پیش بود که خبری مثل بمب در فضای خبری منفجر شد و انگشت حیرت خیلی ها به سمت دهانشان نشانه رفت. خبر آمد بابک زنجانی مولتی میلیاردر ایرانی بازداشت شد ... همین خبر خیلی ها را به صرافت انداخت که شروع کنند به چرتکه انداختن و شمردن صفرهای حساب این مایه دار ۴۲ ساله و گوگل کردن فهرست دارایی ها و مایملک او. حالا این روزها بنرها و تابلوهای عظیم هواپیمایی قشم که اینجا و آنجا روی پل های عابر و در و دیوار خیلی شیک و تر و تمیز آمد را به سفر فرا می خواند، بیشتر از قبل توی چشم می زند و این سوال مانند یک کلنگ بر مغز آدم فرود می آید که این همه ثروت چگونه در حساب یک کارآفرین ۴۲ ساله ذخیره شده و اساسا ریشه این همه جنجال آفرینی کجاست؟


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

اما بابک زنجانی تنها و اولین پولدار جنجالی نیست. به گزارش برترین ها و به نقل از چلچراغ، بعد ازپیروزی انقلاب بودند افرادی که نامشان مدتی در صدر خبرها آمد، پرونده شان پیگیری شد، به نتیجه رسید و ... تمام اما باز تا چند وقت بعد یکی دیگر جایگزین قبلی شد و این زنجیره مدام با حلقه های جدیدتری بلند و بلندتر شد اما در میان این پولدارهای جنجالی نام چند نفر بیش از بقیه در ذهن ها باقی ماند.


 فاضل ۱۲۳ میلیاردی

سال ۷۴ بود که نامی در میان افکار عمومی دهان به دهان چرخید و رقم بزرگی به اندازه ۱۲۳ میلیارد تومان وارد ادبیات ملت ایران شد؛ فاضل خداداد یک بازرگانی ایرانی به اتهام تبانی با کارمندان بانک صادران ایران و ۱۲۳ میلیارد تومان اختلاس از این بانک درنهایت به اعدام محکوم و اول آذر ۷۴ حکم او اجرا شد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


فاضل خداداد پسر یکی از معتمدان میدان بار تهران به نام حاجی خدادادخان خداداد بود و فعالیت های ساختمانی و برج سازی می کرد. او با شروع جنگ ایران و عراق در مهرماه ۱۳۵۹ از ایران خارج شد و پس از پایان جنگ در شهریورماه سال ۶۷ به ایران بازمی گردد و با معرفی مرتضی رفیقدوست در یکی از شعبه های بانک صادرات حساب جاری باز می کند و از همان زمان سناریوی اختلاس او را از این بانک کلید می خورد.

در نهایت در بهمن ۱۳۷۱ رئیس اداره کل بانک صادرات ایران متوجه اختلاس می شود و با تماس های مداوم با فاضل خداداد که در آن زمان در پاریس بود، او را وادار به بازگشت به ایران می کند. نتیجه این می شود که از محل وجوهی که اختلاس شده بود، جمعا ۴۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال ظرف حدود یک ماه وصول می شود اما بیش از هشت میلیون دلار پولی که از کشور خارج کرده بود، هیچگاه برنگشت و در نهایت هم به حکم دادگاه و به جرم فساد فی الارض به اعدام محکوم و حکمش اجرا شد. به این ترتیب فاضل خداداد شد نخستین مجرم اقتصادی اعدامی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران و تا شهریور ۱۳۹۰ هم رکورددار اختلاس در ایران بود.

 از رفیق دوست تا افراشته

پرونده فاضل خداداد اما یک متهم نام آشنای دیگر هم داشت؛ مرتضی رفیق دوست، متهم ردیف دوم. او در جریان پرونده اختلاس ۱۲۳ میلیاردی همراه با متهم ردیف سوم (تحویلدار چک های رمزدار) به حبس ابد محکوم شدند ولی پس از مدتی حکم حبس ابد او بخشیده و در نهایت آزاد شد. چند سال بعد او در کلاهبرداری دیگری از مردم تبریز به بهانه مسکن سازی بازداشت و دوباره آزاد شد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


پس از این دادگاه، اختلاس در رقم های کوچک به کرات ادامه داشت تا آنکه برادران افراشته به سراغ بانک صادرات رفتند و در قالب برج سازی ده ها میلیارد تومان از این بانک تسهیلات گرفتند که دادگاه آنان نیز به صورت علنی برگزار شد و در نهایت یکی از برادران به ۲۰ و برادر دیگر به ۲۵ سال زندان محکوم شدند.

 شهرام جزایری عرب

داستان اناسیس را حتما شما هم شنیده اید، همان ثروتمند فرنگی که می گویند از بندکفش فروشی در خیابان به ثروتی هنگفت رسید. یک ورژن وطنی که پرونده اش تبدیل شد به یکی از جنجالی ترین پرونده های فساد اقتصادی، شهرام جزایری بود که فعالیتش را از دستفروشی آغاز کرد و در ۲۹ سالگی بازداشت شد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


ماجرای شهرام جزایری تا مدت ها سر زبان مردم کوچه و بازار بود و خیلی ها پیگیر پرونده او و حکم دادگاه بودند. دادگاه شهرام جزایری علاوه بر آنکه به اتهامات اقتصادی متعدد او رسیدگی کرد، ۵۰ نفر دیگر را هم در ارتباط با این پرونده محاکمه کرد و در نهایت به ۲۷ سال حبس جزایری رأی دادند.

شهرام خان به این حکم اعتراض کرد و در شرایطی که منتظر پاسخ دادگاه دیوان عالی کشور بود، در جریان انتقال برای معرفی دارایی هایش فرار کرد. البته دادگاه متوقف نشد و در هفت اسفند ۱۳۸۵ او را به ۱۴ سال زندان، ۱۰ سال تبعید، ۱۰ سال محرومیت از فعالیت های بازرگانی و تجاری و جریمه نقدی ۱۲۲میلیون و ۸۴۰ هزار و ۲۰۰ دلاری محکوم کرد.

در نهایت در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۵شهرام جزایری در روستایی در کشور عمان دستگیر شد و روز ۲۸ اسفند به ایران بازگردانده شد. شهرام جزایری در نهایت به ۱۱ سال حبس تعزیری، رد مبلغ ۴۸ میلیون و ۶۰۰هزار و ۱۸۵ دلار آمریکا به بانک ملی ایران و صندوق ضمانت صادرات، پرداخت جزای نقدی معادل ۹۷ میلیون و ۲۰۰ هزار و ۳۷۰ دلار آمریکا به صندوق دولت جمهوری اسلامی ایران و محرومیت از فعالیت بازرگانی در بخش صادرات و واردات و نیز محرومیت از اخذ هرگونه تسهیلات بانکی اعم از ریالی و ارزی به مدت ۱۰ سال محکوم شد.

 سلطان شکر

طبق یک قاعده در علم فیزیک که می گوید انرژی از بین نمی رود، بلکه از صورتی به صورت دیگر تبدیل می شود، ماجرای اختلاس ها و ثروت اندوزی های مسئله دار هم گویا به شیوه همین قاعده از زنجیره ای به زنجیره دیگر تبدیل می شوند؛ آنچنان که هنوز مهر حکم پرونده سه هزار میلیارد اختلاس خشک نشده بود که پرونده ای رو شد با عنوان "سلطان شکر". این مورد از جهاتی یک سر و گردن از سایر پرونده ها بالاتر بود؛ اول اینکه بعد از سه هزار میلیارد، معروفترین فساد اقتصادی بود و دوم اینکه حکم صادره برای متهم ردیف اول که نامش هیچ گاه به درستی فاش نشد، خودش مقوله ای بود بسیار عجیب. حدود یک قرن بازداشت برای متهمان و مرگ ناگهانی متهم ردیف اول که به "محمدرضا ی" معروف شده بود.


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


ماجرا از این قرار بود که بعد از مدت ها پیگیری در نهایت فردی که روزگاری کارمند ساده شهرداری کرج بود و ظرف حدود ۱۶ سال به ثروتی معادل صدها میلیارد تومان رسیده بود، دستگیر و در جلساتی محاکمه شد. او یک بار در سال ۸۷ با وثیقه ۱۵۰ میلیارد تومانی آزاد شد اما حکم او که در مرحله تجدید نظر بود، به کلی نقض شد و دو سال بعد در حالی که در حال رسیدگی مجدد بود، خبر آمد متهم اصلی درگذشته است؛ هر چند هیچ کسی نفهمید که او کجا دفن شده است.

 مَه آفرید امیر خسروی

سال ۱۳۹۰ بود که زمزمه ای آرام آرام بالا گرفت و تبدیل شد به خبری رسمی در محافل مختلف. اسمی به میان آمد که ابدا خیلی ها فکر می کردند یک خانم ایرانی است اما بعدتر معلوم شد مردی است به نام مه آفرید که خط امثال شهرام جزایری را ادامه داده و توانسته با لطایف الحیل سه هزار میلیارد تومان از سیستم بانکی ایران اختلاس کند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


مه آفرید که بعضی ها او را به اسم امیرمنصور آریا می شناختند، در سال های ۸۴ و ۸۵ با بردارانش یک گاوداری داشتند که آن را با استفاده از وام طرح های زودبازده بنیانگذاری کرده بودند اما یواش یواش با استفاده از ترفندهای نگو و نپرس صاحب کلی شرکت اسمی و رسمی شدند و در نهایت زمانی بازداشت شد که قضیه اختلاس سه هزار میلیارد تومان او رو شد. دادگاه مه آفرید خسروی یکی از طولانی ترین دادگاه های اقتصادی بود و در نهایت چهار تن از متهمان به اعدام، دو تن به حبس ابد و سایر متهمان نیز به حبس های طولانی مدت محکوم شدند.

 محمودرضا خاوری

در جریان رسیدگی به پرونده مه آفرید خسروی یک نام مداوم تکرار می شد؛ محمودرضا خاوری، مدیرعامل بانک ملی در زمان وقوع اختلاس سه هزار میلیاردی. او که تابعیت دوگانه ایران و کانادا دارد در هفته اول مهر ماه ۱۳۹۰ از مقام مدیریت عامل بانک ملی ایران به خاطر "مشکلات عصبی حادث شده و بیماری مزمن" و همچنین دست داشتن در اختلاس بزرگ استعفا داد و به کانادا فرار کرد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


مقامات ایرانی پلیس اینترپل را در جریان گذاشته و خواستند خاوری را بازداشت کنند اما او هنوز هم دم به تله نداده است. هر چند بارها محل سکونت او در کانادا لو رفت و عکس هایش منتشر شد اما دولت کانادا این روزها می گوید او در کانادا نیست. با این حساب یک حلقه از زنجیره پرونده اختلاس سه هزار میلیاردی هنوز مفقود است.

 ... و اما بابک زنجانی

بابک زنجانی با نام کامل بابک مرتضی زنجانی (متولد ۲۱ اسفند ۱۳۴۹ در تهران) تاجر، کارآفرین و سرمایه دار ایرانی است که مدتیست توسط دادستانی کشور بازداشت شده است. بیش از ۷۰ شرکت ایرانی و خارجی و نیز مالک و رئیس هیئت مدیره باشگاه فوتبال راه آهن است. قصه بابک از سربازی او آغاز می شود؛ آنجا که سرباز سپاه اردکان می شود.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


بعد راننده نوربخش، رئیس فقید بانک مرکزی و بعد یواش یواش می افتد توی کار دلالی برای بانک مرکزی و ... می رود و می رود تا جایی که امروز ساعتی دارد به ارزش صدها میلیون تومان و انگشتری با نگین و الماس و چهار موتور سیکلت بی ام دبلیو فقط برای وقت گذرانی و ... و رستورانی و شرکت هواپیمایی و ... هزاران دارایی دیگر که شاید روزی در دادگاهی همین حوالی فهرستش آشکار شود و منابع درآمدش. یقینا سالامبور فروشی و دلالی برای بانک مرکزی، همه این سرمایه را گرد نیاورده است ...


مرتبط با: سیاسی ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
https://www.getjar.com/categories/all-games/action-games/Rules-of-Survival-Cheat-960889 یکشنبه 27 آبان 1397 11:34 ب.ظ
my baby enjoys playing on the baby swing, baby swings can really make your baby happy,
https://allthingscrypto.tech/6-things-we-learned-about-cryptocurrency-in-2017/feed/ شنبه 26 آبان 1397 10:35 ق.ظ
Thanks for the auspicious writeup. It in truth was once a amusement account it.
Glance complicated tto more added agreeable from you!
However, how can we be iin contact?
the new 279 led canbus bulb جمعه 25 آبان 1397 01:23 ب.ظ
First off I would like to say excellent blog! I had a quick question in which I'd like to ask if you don't mind. I was curious to know how you center yourself and clear your head prior to writing. I've had trouble clearing my thoughts in getting my thoughts out. I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints? Thank you!
best 290 led canbus bulb جمعه 25 آبان 1397 12:18 ب.ظ
Thanks designed for sharing such a nice opinion, paragraph is pleasant, thats why i have read it completely
auto 262 led canbus lights جمعه 25 آبان 1397 11:16 ق.ظ
Usually I do not learn article on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to check out and do so! Your writing style has been surprised me. Thank you, very great article.
https://allthingscrypto.tech/bet-vs-buy-the-ico-market-has-a-serious-East-west-divide/ پنجشنبه 24 آبان 1397 11:25 ب.ظ
I think this is among the most important info for me. And i aam glad reading ylur article.
But should remark on some general things, The web site style is perfect, the articles is
really excellent : D. Good job, cheers
https://allthingscrypto.tech/how-and-why-blockchain-technology-will-transform-healthcare-part-1/feed/ پنجشنبه 24 آبان 1397 09:26 ب.ظ
Hello There. I found your blog usig msn. This is a very wwell written article.
I will make sure to bookmark it aand return to read more off your useful information. Thanks ffor the post.
I'll certainly return.
더킹카지노 چهارشنبه 23 آبان 1397 03:50 ق.ظ
더킹카지노 - http://issuu.com/goai9diary/docs/the-truth-behind-free-casino-money- - Prevent ill health - Modern medicine only concentrates
on treating us if we are ill. Yoga: this ancient
system of breathing and stretching postures may be proven to provide reduced the multiple chronic
disorders that plague most seniors. So far, exercise and
balanced diets are believed as a couple of the most crucial factors that lead to
strong and healthy body.

https://issuu.com/gamma4blog/docs/southern-region-korea-provides-orig
Jerry دوشنبه 21 آبان 1397 12:23 ب.ظ
Thanks onn your masrvelous posting! I genuinely enjoyued reading it, you will be
a great author.I will be sure to bookmark your blog and may
come back down the road. I want to encourage you to continue your great writing, hav a nice
weekend!
Kristal دوشنبه 21 آبان 1397 02:39 ق.ظ
I got this web page from my friend who told me concerning this website and now this time I am
visiting this site and reading very informative articles here.
Drop Shipping Guide دوشنبه 21 آبان 1397 01:56 ق.ظ
Have you been wanting to get into the world of drop shipping, but didn’t know where to start?
This guide http://destyy.com/wXm77T will show
you how to get started. It’ll teach you where to buy all
the stuff that can be sold for super high profits.
Drop Shipping Guide دوشنبه 21 آبان 1397 01:55 ق.ظ
Have you been wanting to get into the world of drop shipping, but didn’t know where to start?
This guide http://destyy.com/wXm77T will show
you how to get started. It’ll teach you where to buy all
the stuff that can be sold for super high profits.
Sheila شنبه 19 آبان 1397 04:29 ب.ظ
Heya i'm for the primary time here. I found this board and I in finding It
truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided
me.
Red Tea Detox جمعه 18 آبان 1397 01:13 ب.ظ
Liz Miller discovered an amazing diet secret when she was in Africa.
She learned that hunters drank green tea to keep from being hungry.
Read all about her discovery here http://kudoflow.com/4wjo Watch the weight
disappear by simply drinking delicious red tea.
κατασκευή eshop جمعه 18 آبان 1397 12:06 ب.ظ
I really like what youu guys tend to be up too. Such clever work and coverage!
Keep up the awesome works guys I've included you guys to my personal
blogroll.
12 volt led brake lights پنجشنبه 17 آبان 1397 01:53 ب.ظ
What's up, this weekend is nice for me, as this occasion i am reading this impressive educational paragraph here at my house.
12 volt automotive led turn signal lights پنجشنبه 17 آبان 1397 01:51 ب.ظ
Thanks for any other fantastic post. Where else may anyone get that type of info in such an ideal approach of writing? I've a presentation next week, and I am at the look for such info.
12 Volt Automotive Led interior Lights پنجشنبه 17 آبان 1397 11:44 ق.ظ
It's truly very complicated in this active life to listen news on Television, thus I just use internet for that purpose, and get the newest information.
12 volt led tail lights یکشنبه 13 آبان 1397 06:11 ب.ظ
Hello there, I found your blog by means of Google at the same time as searching for a similar matter, your site got here up, it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks
12 volt auto led lights شنبه 12 آبان 1397 02:11 ب.ظ
Amazing! Its actually awesome post, I have got much clear idea about from this post.
auto 12 volt led lights پنجشنبه 10 آبان 1397 04:29 ق.ظ
Greetings! I've been following your blog for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Humble Tx! Just wanted to mention keep up the great work!
Tabletten FüR Haarwachstum سه شنبه 8 آبان 1397 03:11 ب.ظ
I have been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting
article like yours. It's pretty worth enough for me.
Personally, if all site owners and bloggers made good content
as you did, the internet will be much more useful than ever before.
tabletten für haarwachstum سه شنبه 8 آبان 1397 02:36 ب.ظ
Spot on with this write-up, I really think this amazing site
needs a great deal more attention. I'll probably be returning to read through more, thanks
for the information!
haar vitamine سه شنبه 8 آبان 1397 10:55 ق.ظ
I was extremely pleased to find this web site. I want to to thank you for your time just for this wonderful read!!
I definitely liked every little bit of it and i also have you saved to fav to see
new stuff on your site.
Vitamine FüR Das Haarausfall سه شنبه 8 آبان 1397 09:34 ق.ظ
Woah! I'm really loving the template/theme of this blog.
It's simple, yet effective. A lot of times it's challenging to get
that "perfect balance" between user friendliness and visual appearance.
I must say you have done a very good job with this.

In addition, the blog loads extremely quick for me on Opera.

Exceptional Blog!
integratori Per capelli سه شنبه 8 آبان 1397 07:19 ق.ظ
Hi Dear, are you truly visiting this web site regularly, if so after that you
will absolutely get good knowledge.
pillole per capelli سه شنبه 8 آبان 1397 02:08 ق.ظ
I think the admin of this web page is actually working hard for
his website, as here every information is quality based information.
vitamine per la crescita dei capelli دوشنبه 7 آبان 1397 10:53 ب.ظ
Today, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive
a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My
apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is
totally off topic but I had to share it with someone!
Web Directory جمعه 4 آبان 1397 06:46 ق.ظ
I think the admin of thiks site is truly working hard in favor of his site, as here
every data is qualijty based material.
przykładowe konto bankowe پنجشنبه 3 آبان 1397 07:56 ق.ظ
Does your website have a contact page? I'm having a tough
time locating it but, I'd like to send you an email.
I've got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
نظر سنجی
بازدیدکنندگان گرامی، لطفاً نظر خود را نسبت به مزاکرات ژنو اعلام کنید.


دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :