برگزاری مراسم بیست و چهارمین سالروز رحلت حضرت امام خمینی با سخنرانی رهبر انقلاب اسلامی
سه شنبه 14 خرداد 1392 ساعت 02:30 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست بسیج دانشجویی دانشگاه آزادخوی | ( نظرات )


انبوه بی شمار مردم مومن و انقلابی از سراسر كشور، امروز با اجتماع عظیم و پرشور خود در حرم مطهر امام خمینی(رض)، "وفاداری به امام" را به حبل المتین وحدت و سرافرازی ملت و مسئولان تبدیل كردند، و با عزیز به عرش سفر كرده خود پیمانی دوباره بستند.
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در این اجتماع كم نظیر، باور امام به "خدا، مردم و خود" را زمینه ساز پیروزی، تداوم و پیشرفت مقتدرانه انقلاب اسلامی خواندند و با بیان توصیه های مهم انتخاباتی خطاب به مردم و نامزدها افزودند: به یاری پروردگار ملت ایران ده روز دیگر حماسه ای پرشور می آفریند و از آزمون بزرگ 24 خرداد سرافراز و سربلند بیرون می آید.
حضرت آیت الله خامنه ای قیام تاریخی 15 خرداد سال 42 را، مقطع بسیار مهمی در تاریخ ایران خواندند و افزودند: بعد از بازداشت امام (ره) كه پس از سخنرانی ایشان در سیزده خرداد 42 روی داد ، در پانزده خرداد موج عظیمی از حركت مردمی در تهران، قم و چند شهر دیگر براه افتاد كه پیوند مستحكم مردم با روحانیت و مرجعیت را به رخ حكومت طاغوت كشید.
رهبر انقلاب اسلامی با تاكید بر اینكه پیوند مردم با روحانیت ضامن پیشرفت اوج گیری و در نهایت پیروزی نهضت بود، گفتند: هنگامی كه مردم وارد میدان می شوند و احساسات و اندیشه آنها پشتوانه یك نهضت قرار می گیرد، آن حركت، ظرفیت ادامه یافتن و پیروز شدن را بدست می آورد.
حضرت ایت الله خامنه ای با اشاره به نمایان شدن چهره خشن  و بی رحم طاغوت ، در حادثه پانزده خرداد سال 42 افزودند: یكی از نكات مهم آن حادثه، سكوت مجامع و نهادهای بین المللی مدعی حقوق بشر بود كه به هیچ وجه اعتراضی از آنها شنیده نشد.
ایشان تاكید كردند: برغم همه این مسایل، امام خمینی (ره) به تنهایی اما به پشتوانه مردم، چهره یك رهبر آسمانی و معنوی، قاطع و مصمم را از خود به همه مردم و تاریخ نشان داد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سه باور مهم امام راحل (ره) تاكید كردند: باور به خدا، باور به مردم و باور به خود، هر سه به معنی واقعی كلمه در وجود امام و تصمیم امام و همه حركت های ایشان تجلی داشت.
حضرت ایت الله خامنه ای افزودند: امام خمینی (ره) با دل خود با مردم سخن گفت و مردم هم با جان خود به او لبیك گفتند و به وسط میدان امدند و مردانه ایستادند و این نهضت به تدریج به سمت پیروزی رفت و در نهایت هم بدون كمك هیچ كشوری ، به پیروزی رسید.

رهبر انقلاب در تشریح سه باور عمیق و سرنوشت ساز امام یعنی باور به خدا، باور به مردم و باور به خود افزودند: امام با همه وجود به پروردگار اعتماد و به تحقق وعده یاری خدا یقین داشت و به همین علت فقط و فقط برای خدا كار و حركت و اقدام می كرد.
ایشان افزودند: امام به ملت نیز عمیقا "اعتماد و اعتقاد" داشت و بر این باور بود كه ملت مومن باهوش و شجاع ایران اگر رهبران لایقی داشته باشد مثل خورشید در میدانهای مختلف خواهد درخشید.
حضرت آیت الله خامنه ای تأكید كردند: در چشم امام، مردم عزیزترین، و دشمنانِ ملت منفورترین بودند و این باور یكی از علل اساسی ایستادگی و مقابله امام با سلطه گرانی بود كه با ملت ایران، دشمنی می كردند.
رهبر انقلاب در تشریح سومین وی‌ژگی امام یعنی باور به خود و اعتماد به نفس خاطر نشان كردند: امام "ما می توانیم" را در وجود ملت زنده كرد و توانایی های ذاتی ملت را در عرصه های مختلف به بروز و ظهور رساند.
ایشان با اشاره به رفتار شجاعانه امام در مقابل رژیم مستبد پهلوی، دوران انقلاب، دفاع مقدس و مقابله با ستم گران جهانی افزودند: شجاعت، قاطعیت و اعتماد به نفسی كه در گفتار و رفتار و تصمیمات امام جاری بود بتدریج به ملت منتقل شد و این ملت را به الگوی استقامت و بصیرت تبدیل كرد.
رهبر انقلاب افزودند: در پرتو همین اعتماد به نفس و شجاعت بود كه امام هیچگاه حتی در آخرین روزهای حیات پر بركتشان، دچار ذره ای افسردگی و تردید و وادادگی نشد بگونه ای كه بیانیه های سالهای آخر حیات ایشان، در سالهای آخر از سخنان و مواضع امام در سالهای آغاز نهضت، انقلابی تر و قوی تر بود.
ایشان با تشریح نتایج باور ملت ایران به شعار اساسی امام خمینی یعنی "ما می توانیم" افزودند: ملت ایران در پرتو "اعتماد به نفس"، امید و توكل به خدا، یأس و نومیدی دوران ستم شاهی را كنار گذاشت و با افتخار آفرینی در عرصه های مختلف، خود را به نماد سرافرازی و پیشرفت تبدیل كرد.
رهبر انقلاب نجات ایران از وابستگی شرم آور به آمریكا و انگلیس، تبدیل سران فاسد و خائن و شهوت ران به حاكمان برآمده از آرای ملت، تبدیل ایران از كشوری عقب مانده به كشوری كه شتاب پیشرفت علمی آن یازده برابر متوسط جهانی است و دستیابی ایران به پیشرفتهای تحسین برانگیز در عرصه های سازندگی، علمی، پزشكی و آموزش عالی را از بركات حركت عظیمی خواندند كه امام راحل عظیم الشأن در پرتو باور به خدا، باور به ملت و باور به خود در میان مردم بوجود آورد.
حضرت ایت الله خامنه ای با تاكید بر اینكه پیشرفت ها و دستاوردهای سه دهه اخیر نباید مایه غرور كاذب شود، خاطر نشان كردند: ما اگر خودمان را با ایران دوران طاغوت مقایسه كنیم، این افتخارات به چشم خواهد آمد اما اگر خود را با "ایران اسلامی مطلوب" كه جامعه ای همراه با عزت، رفاه، اخلاق و ایمان و معنویت است، مقایسه كنیم، قطعا راه طولانی در پیش داریم.
ایشان تاكید كردند: این راه طولانی اما پرافتخار با همان سه باور امام (ره) قابل پیمودن است و ملت ایران با برخورداری از جوانان مومن و با تمسك به این سه باور، توانایی را دارد كه با سرعت و شتاب لازم به قله رفیع ایران اسلامی مطلوب دست یابد.
رهبر انقلاب اسلامی با تاكید بر اینكه افق پیش روی ملت ایران ؟؟؟ پر از امید است، افزودند: ملت، نقشه راه را نیزكه همان اصول امام است، در اختیار دارد.
حضرت ایت الله خامنه ای خاطر نشان كردند: اصول امام كه در سخنرانی های منتشر شده و مدون ایشان و وصیتنامه آن امام موجود است، همان اصولی است كه ملت عقب افتاده و وابسته ایران را به ملتی پیشرو و سرافراز و مستقل تبدیل كرد.
ایشان یك نكته را هم متذكر شدند و گفتند: كسانی كه نام امام را بر زبان می آورند و به نام ایشان تمسك می جویند باید به اصول و "نقشه راه امام" هم اعتقاد داشته باشند، زیرا حقیقت امام تنها با اصول و مبانی و نقشه راه آن عزیز قابل درك و قابل عمل می شود.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین اصول امام در زمینه های مختلف اصول امام در "سیاست داخلی" را اینگونه بیان كردند: تكیه به رای مردم، تامین اتحاد و یكپارچگی ملت، مردمی بودن و غیر اشرافی بودن حكمرانان و زمامداران، دلبسته بودن مسئولان به مصالح ملت، و كار و تلاش همگانی برای پیشرفت كشور.
حضرت آیت الله خامنه ای در خصوص اصول امام در "سیاست خارجی" گفتند: ایستادگی در مقابل سیاست های مداخله گر و سلطه گر، برادری با ملت های مسلمان، ارتباط برابر با همه كشورها به جز كشورهایی كه تیغ بر روی ملت ایران كشیده اند، مبارزه با صهیونیست، مبارزه برای ازادی فلسطین، و كمك به مظلومان و ایستادگی در برابر ظالمان، اصول امام در سیاست خارجی است.
ایشان به اصول امام در عرصه "فرهنگ" نیز اشاره كردند و افزودند: اصول امام در این بخش عبارتند از: نفی فرهنگ اباحه گری غربی، نفی جمود و تحجر، نفی ریاكاری در تمسك به دین، دفاع قاطع از اخلاق و احكام اسلام، و مبارزه با ترویج فحشا و فساد در جامعه.
رهبر انقلاب اسلامی در خصوص اصول امام در عرصه "اقتصاد" نیز گفتند: تكیه به اقتصاد ملی  و خودكفایی، عدالت اقتصادی در تولید و توزیع، دفاع از طبقات محروم، مقابله با فرهنگ سرمایه داری، احترام به مالكیت و سرمایه و كار، هضم نشدن در اقتصاد جهانی و استقلال در اقتصاد ملی اصول اقتصادی امام است.
حضرت آیت الله خامنه ای تاكید كردند: توقع همیشگی امام از مسئولان این بود كه با اقتدار و مدیریت و با اداره عاقلانه و مدبرانه كشور، این اصول را اجرایی كنند و به پیش ببرند.
ایشان با تاكید بر اینكه، این اصول نقشه راه امام بزرگوار است، خاطر نشان كردند: ملت ایران با ایمان راسخ و توانایی ها و استعدادهای خود و با همت جوانان و استفاده از نقشه راه امام می تواند راه طی شده در 34 سال گذشته را با قدرت و شتاب بیشتر ادامه دهد و به الگویی حقیقی و كامل برای ملت های مسلمان تبدیل شود.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه به انتخابات حساس یازدهمین دوره ریاست جمهوری پرداختند و نكاتی را در این خصوص یاداور شدند.
حضرت آیت الله خامنه ای انتخابات را مظهر هر سه باور امام دانستند و افزودند: انتخابات مظهر خداباوری است زیرا بر اساس تكلیف باید در سرنوشت كشور شركت كرد.
ایشان خاطر نشان كردند: انتخابات مظهر مردم باوری است زیرا در انتخابات، مردم خودشان مسئولان كشور را انتخاب می كنند.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: انتخابات مظهر خودباوری نیز می باشد زیرا هر رایی كه در صندوق انداخته می شود در واقع مشاركت و دخالت در سرنوشت كشور است.
حضرت آیت الله خامنه ای مهمترین موضوع در انتخابات را، ایجاد حماسه سیاسی و حضور "پرشور و هیجانِ" مردم در پای صندوق های رای دانستند و تاكید كردند: هر رایی كه مردم به یكی از هشت كاندیدای محترم بدهند، دردرجه اول، رای به جمهوری اسلامی و رای اعتماد به ساز و كار انتخابات است.
ایشان خاطر نشان كردند: این رای در درجه دوم ، رای به كسی است كه هر فردی بر اساس نظر و انتخاب خود، او را برای آینده كشور مفیدتر تشخیص داده است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش دشمنان برای تبدیل انتخابات به تهدیدی بر ضد نظام، گفتند: آنها امیدوارند كه انتخابات، یا سرد برگزار شود و یا اینكه بعد از انتخابات فتنه ای بوجود اید همانگونه كه در سال 88 روی داد اما دشمنان در طراحی خود اشتباه می كنند زیرا ملت ایران را نشناخته و روز 9 دی را فراموش كرده اند.
ایشان تأكید كردند: به توفیق الهی و بر خلاف خواست و طراحی دشمنان انتخابات 24 خرداد، فرصت بزرگ نظام جمهوری اسلامی خواهد بود.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: دشمنان تصور می كنند، اكثریتی خاموش و مخالف نظام در كشور وجود دارد در حالیكه آنها 22 بهمن را از یاد برده اند كه در 34 سال گذشته همواره جمعیت عظیمی در دفاع از نظام اسلامی به خیابانها امده و شعار " مرگ بر آمریكا" سر داده است.
ایشان با تاكید بر اینكه بدخواهان ملت ایران و اتاق های فكر انها، برای سرد كردن فضای انتخابات به تبلیغات دروغی و بی انصافانه ایی همچون مهندسی شدن انتخابات و مشروع و آزاد نبودن آن روی آورده اند، خاطر نشان كردند: در كجای دنیا به نامزدهای انتخابات، از چهره های معروف گرفته تا افراد گمنام، اجازه داده می شود كه بطور مساوی از رسانه ملی كشور استفاده كنند.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: در آمریكا و كشورهای سرمایه داری، اگر نامزدهای انتخابات عضو دو یا سه حزب نباشند و  مافیای ثروت و قدرت و شبكه صهیونیستها از آنها حمایت نكنند، به هیچ وجه امكان تبلیغات ندارند.
حضرت آیت الله خامنه ای قانون را مرجع و حاكم واقعی روند انتخابات در ایران بر شمردند و تأكید كردند: در جمهوری اسلامی تنها چیزی كه بر روند وارد شدن در عرصه انتخابات حاكم است قانون است و بر طبق قانون عده ای می توانند بیایند و عده ای نمی توانند ضمن این كه كسانی كه تشخیص صلاحیت می دهند نیز بر طبق قانون مشخص هستند.
ایشان افزودند: دشمن بیرونی با چشم بستن بر این واقعیات، تبلیغات دروغین انجام می دهد و متاسفانه برخی "حنجره ها و قلم های بی تقوا" در داخل همان تبلیغات را تكرار می كنند.
رهبر انقلاب اسلامی تاكید كردند: ملت ایران به توفیق الهی و با حضور خود و عزم راسخ، به همه این ترفندها، پاسخ قاطع و كوبنده خواهد داد.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان درباره انتخابات خطاب به نامزدهای انتخاباتی، چند توصیه مهم بیان كردند.
ایشان تأكید كردند: نامزدهای محترم از هر چیزی كه می خواهند انتقاد كنند، اما متوجه باشند كه معنای انتقاد، بی انصافی، منفی بافی و سیاه نمایی نیست بلكه جوهره انتقاد به معنای عزم و نیت و تلاش برای حل مشكلات و پیمودن راهی پر افتخار است.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطر نشان كردند: اگرچه رسانه های بیگانه با غیض و غرض ورزی سعی می كنند این سخنان من را به برخی نامزدها منتسب كنند اما این حرفها متوجه نامزد یا نامزدهای خاصی نیست بلكه متوجه همه نامزدهاست.
ایشان افزودند: لازمه انتقاد، انكار جهات مثبت نیست بنابراین كسانی كه می خواهند اعتماد مردم را به خود جلب كنند نباید برنامه ها و كارهای زیر ساختی و برجسته ای را كه در این دولت و دولتهای چند دوره گذشته انجام شده و موجبات پیشرفت كشور را فراهم كرده، انكار كنند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به مشكلات اقتصادی از جمله گرانی و تورم افزودند: آرزوی ملت و همه ما این است كه منتخب ملت در انتخابات 24 خرداد، حلّال مشكلات اقتصادی باشد اما نامزدها در بیان طرح های خود برای حل مشكلات اقتصادی، كارهای انجام شده را نفی نكنند.
توصیه انتخاباتی دیگر رهبر انقلاب به هشت نامزد، این بود كه وعده های نشدنی ندهند.
ایشان خطاب به نامزدها افزودند: به گونه ای حرف بزنید كه اگر خرداد سال آینده نوار حرفهای امروز شما را پخش كردند شرمنده نشوید و با بهانه گیری گردن این و آن نیاندازید.
حضرت آیت الله خامنه ای اختیارات رئیس جمهور در قانون اساسی را بسیار وسیع و فوق العاده دانستند و خاطر نشان كردند: تنها محدودیت رئیس جمهور «قانون» است كه البته قانون در واقع محدود كننده نیست بلكه هدایت كننده و نشان دهنده راه صحیح حركت است.
رهبر انقلاب اسلامی سپس از نامزدها دعوت كردند ضمن ارائه برنامه هایشان، چند قول اساسی به مردم بدهند: قول بدهند كه با "عقل و درایت" و "پشتكار و ثبات قدم" عمل خواهند كرد.
قول دهند از همه ظرفیتهای قانون اساسی برای انجام مسئولیت های بزرگ ریاست جمهوری استفاده می كنند و قول بدهند ضمن مدیریت اوضاع كشور، به مسئله اقتصاد كه به میدان چالش تحمیلی بیگانگان تبدیل شده، توجه كافی خواهند كرد.
ایشان قول نامزدهای انتخاباتی به ملت برای پرهیز از حاشیه سازی و حاشیه پردازی را ضروری برشمردند و افزودند: لازم است به ملت قول بدهید كه اگر انتخاب شدید دست اطرافیان و دوستانتان را باز نخواهید كرد.
رهبر انقلاب قول نامزدها به مردم برای توجه كامل و پاسداری از منافع ملت در مقابل بیگانگان را، از دیگر تعهدات ضروری نامزدها خواندند و افزودند: برخی با تحلیل غلط، می گویند برای كاهش عصبانیت دشمن باید به او امتیاز داد اما این كارِ اشتباه، عملاً به معنای ترجیح منافع بیگانگان بر منافع ملت است.
ایشان خاطر نشان كردند: عصبانیت دشمن ناشی از وجود بالنده جمهوری اسلامی و ناشی از زنده بودن راه و یاد و اهداف امام در اذهان ملت است و تنها راه مقابله با آن تلاش بی وقفه برای حل مشكلات و "ا ستقلال و اقتدار ملی" است.
حضرت آیت الله خامنه ای در پایان سخنانشان تأكید كردند: ده روز دیگر، روز امتحان بزرگ ملت ایران است كه امیدواریم به فضل پروردگار، ملت با ایجاد حماسه ای پر بركت و دارای نتایج درخشان، از این آزمون بزرگ الهی نیز سربلند و سرافراز بیرون‌آید.
در ابتدای این مراسم حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی تولیت آستان مقدس حضرت امام خمینی(ره) در سخنانی واقعه ی 15 خرداد سال 42 را سرآغاز نهضت امام دانست و گفت: در شروع نهضت شرایط به گونه ای بود كه هیچ كس اساساً تصور نمی كرد كه انقلابی با رویكردها و جهت گیری های دینی به دست امام شكل بگیرد و پیروز شود.
وی اتكا و باور حقیقی امام به خدا را اساس حركت انقلابی حضرت امام توصیف كرد و افزود: امام خمینی(ره) نهضت را در شرایطی آغاز كرد كه اعتقاد به دین در شرق و غرب عالم در ضعیف ترین حالت خود قرار داشت.
سید حسن خمینی همچنین با اشاره به انتخابات پیش رو افزود: امیدواریم كه همه ی آحاد جامعه بتوانند این شرایط حساس مسئولیت خود را به خوبی بشناسند و به آن عمل كنند.


مرتبط با: فرهنگی ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
نظر سنجی
بازدیدکنندگان گرامی، لطفاً نظر خود را نسبت به مزاکرات ژنو اعلام کنید.


دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic